Historia

Dębowiec

Powstanie wsi datowane jest na koniec XIV wieku. Założyli ją przy dawnym szlaku handlowym z Krakowa do Krzepic koloniści (osadnicy) niemieccy; w większości byli to tkacze związani z „zagłębiem” tkackim tego okresu (Kamienica Polska, Poczesna). Dziś pozostałością (świadkiem) tamtych czasów są nazwiska mieszkańców (Hartwich, Gryn, Orman, Grabara, Niemczyk); w ciągu wieków rodziny osadników się spolonizowały. Przez następne dziesięciolecia zmieniały się stopniowo zajęcia mieszkańców; pracowali jako drwale i „kurzyli” węgiel drzewny na potrzeby okolicznych kuźnic oraz trudnili się wypałem wapna systemem gospodarczym (w niewielkich piecach z wykorzystaniem kamienia wapiennego z własnych łomików oraz drewna i ściółki jako paliwa). Wapno sprzedawano na targu w Żarkach, Siewierzu i Mstowie.
Administracyjnie Dębowiec należał początkowo do Poczesnej, a od początków XX wieku; po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, utworzeniu gminy w Poraju i parafii w Choroniu przynależy do gminy Poraj.
3 września 1939 r. na polach Dębowca rozegrała się bitwa pomiędzy żołnierzami 74 pp z Lublińca a wojskami hitlerowskimi; jej skutkiem było spalenie wsi przez Niemców i pacyfikacja jej mieszkańców. Pozostałością tamtych wydarzeń jest zbiorowa mogiła polskich żołnierzy poległych w tej bitwie.
Do końca XX wieku na terenach należących do wsi funkcjonowała kopalnia rudy żelaza „Dębowiec”; dziś w pokopalnianych budynkach pracują dwa tartaki.
W ostatnich latach, ze względu na atrakcyjne walory krajobrazowe i klimatyczne, wieś rozbudowuje się; osiedlają się głównie mieszkańcy Częstochowy i Zagłębia.

Wiesław Popielak

Losowe Zdjęcie

Brak grafik

Mapa

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.

Licznik odwiedzin

Copyright © e-debowiec.info 2022